На початку травня на експортному українському ринку пшениці відзначається зростання цін. Так само відмічається скорочення різниці у вартості між продовольчою та фуражною пшеницею, яке зараз спостерігається на рівні до 10 дол. США/т. Заразом відзначимо, що досить висока пропозиція зерна з росії тисне на світові ціни. Водночас наприкінці квітня та на початку травня в основних країнах-експортерах (зокрема, росії та США) спостерігалась посушлива погода, що також послабило глобальну конкуренцію та призвело до зростання цін як на світових майданчиках, так і на українському. Такі несприятливі погодні умови теж вплинули й на інші ринки. Наприклад, спостерігалось заростання цін і на французьке зерно.
Світовий ринок кукурудзи також зазнав висхідного тренду, при цьому ключові виробники зіткнулися з проблемами виробництва. За даними Міністерства сільського господарства США, на ринку теж спостерігалося збільшення попиту на кукурудзу, що ще більше впливає на світові ціни на кукурудзу.
Україна також не стала виключенням, і ціни на кукурудзу, відповідно, почали зростати завдяки високому експортному попиту та дефіциту пропозицій з боку виробників. Експерти МСГ США у травневому звіті підвищили прогноз експорту кукурудзи у 2023/2024 МР з 24,5 млн тонн до 26 млн тонн, але знизили прогноз урожаю у 2024/2025 МР до 27 млн тонн (31 млн тонн у 2023/2024 МР) та експорту – до 24 млн тонн.
Мирослава Шимкова,
заступниця начальниці відділу – головна експертка відділу ринків АПК, хімічної промисловості та товарів народного споживання ДП «Держзовнішінформ»