Про це повідомив Станіслав Войтович, власник групи компаній «Терра Фуд».
«Обсяг фальсифікату на ринку вершкового масла в Україні становить на сьогодні не менш 20%. Простими словами: кожен п’ятий виробник – найчастіше це дрібні виробники-одноденки – продає підробку, яка містить жири нетваринного походження», – розповідає експерт.
За словами Войтовича, по-перше, бізнес чекає від держави чіткої підтримки чесних виробників масла в частині боротьби з виробниками підробок і дезінформацією щодо визначення якості продукту в інформаційному полі.
«По-друге, компетентні органи повинні сформувати цілісну законодавчу базу, яка не суперечить собі самій, і забезпечити дієвий контроль за якістю і безпекою харчових продуктів. Наприклад, як довго може тривати ситуація, коли законом не визначено поняття „фальсифікат“», – зауважує підприємець.
По-третє, держоргани повинні не тільки накладати величезні штрафи на недбайливих бізнесменів, а й домагатися їх сплати. Якщо цього немає, то у підприємств-фальсифікаторів буде відсутній страх перед фінансовим покаранням. А це точно не мотивує їх працювати чесно.
«У цій боротьбі держава однозначно може розраховувати на підтримку великих гравців на ринку масла та інших молочних продуктів. А на кону – не просто питання застосування законів, а здоров’я українців», – підкреслює Станіслав Войтович.
Слід додати, що в 2020 році ГО «Громадський контроль» ініціювали спільний з «ТСН Тиждень» медіапроєкт «СТОП фальсифікат». Його непрямим результатом стало накладення Антимонопольним комітетом України від 10 листопада штрафу на 5 недобросовісних виробників в розмірі 30 млн гривень.
«На жаль, паралельно з цими професійними ініціативами існують і аматорські „тест-драйви“ якості масла. Вони робляться буквально на дому, „на коліні“ і за допомогою підручних засобів. Особливо це заняття популярне в YouTube. Так, наприклад, відео, в якому його автор аналізує продовольчі товари щоденного споживання, набирають від 100 тис. до 300 тис. переглядів. Якість масла перевіряють в окропі або взагалі на око», – коментує бізнесмен.
Станіслав Войтович наголошує, що підсумки цих перевірок плачевні і недалекі від того, що споживачі читають в інтернеті, а багато хто довіряє цій інформації. Крім того, через свою некомпетентність відеоблогери можуть транслювати відверту брехню і, відповідно, «бити» по репутації великих виробників.
«Якщо говорити про повний цикл, перевірка безпеки і якості починається з першого етапу – тестування сировини. Виробники національного масштабу працюють виключно з перевіреними фермерськими господарствами, купуючи у них молоко тільки високої якості. Далі йде сепарування вершків, нормалізація, пастеризація і так далі – на кожній стадії перевірка здійснюється відповідно до стандартів і сертифікації міжнародного рівня. Фізико-хімічні показники визначаються виключно лабораторним методом. А відсутність рослинних жирів можна визначити лише хроматографом. Це дороге устаткування, яке можуть собі дозволити тільки великі виробники», – підсумував власник групи компаній «Терра Фуд».