На початку 2024 року спостерігалася тенденція поступового зниження цін на ринку на добу наперед (РДН) об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. Після відносно високого рівня у січні, ціни знижувались протягом лютого та березня, досягнувши локального мінімуму в березні. Це було пов’язано з достатньою стабільністю енергетичної системи у цей період та відносно м’яким зимовим періодом.
Другий квартал характеризувався зміною тренду та поступовим зростанням цінових показників на РДН. Ключовими факторами зміни цін стало погіршення ситуації в енергосистемі через ураження генеруючих та розподільчих потужностей, а також перегляд та затвердження нових граничних цін (прайс-кепів*) продажу на ринку на добу наперед. Особливо помітним стало підвищення цін у травні та червні, коли відбулось суттєве зростання споживання. Саме у цей час і відбулось прийняття та зміна прайс-кепів.
Літні місяці 2024 року відзначилися найвищими ціновими показниками, з досягненням максимуму в липні. Продовження ударів по енергосистемі, значне навантаження через сильну спеку влітку, а також залучення додаткового імпорту електроенергії, сприяли збільшенню попиту та відповідно цін на ринку РДН. Відносна стабілізація цін почалась з останнього літнього місяця. У серпні, вперше з квітня 2024 року, було зафіксовано зниження середньозваженої ціни електроенергії на РДН. Після незначної стабілізації наприкінці серпня енергосистема зазнала нового масованого удару, що завадило продовженню тенденції відносної стабілізації ринку, тому у вересні спостерігалось незначне зниження, проте ціни залишались на високому рівні.
У жовтні ситуації в енергосистемі незначно покращилась, що впливало і на ринкові умови. Імпорт електричної енергії у цьому місяці продовжувався, хоча і суттєво знизився порівняно до попереднього місяця. Цьому сприяло завершення проведення планових ремонтів на українських АЕС та динаміка спотових цін у країнах Європи.
Поліпшення ринкових умов припинилось у листопаді після чергових атак на енергетичну інфраструктуру у другій половині місяця. Обмеження споживання знову були впроваджені, а початок зниження температурного режиму сприяв збільшенню попиту. Середньозважена місячна ціна РДН у листопаді залишилась майже на рівні жовтня знизившись менш ніж на 2%.
Грудень завершив рік приблизно на рівні липневого максимуму через сезонне похолодання і збільшення споживання, підвищення спотових цін в Європі та все ще важкої ситуації в енергосистемі України. Загально, останній квартал року характеризувався відносною стабільністю високих цін з незначними коливаннями.
За підсумками року на ринку РДН спостерігався тренд зростання цін з найбільш помітною динамікою у другому кварталі.
Середньозважені ціни за місяць на ринку РДН ОЕС України у 2024 році
* – Price Cap Regulation (прайс-кеп) – цінові обмеження (гранично максимальна та мінімальна ціна електричної енергії), встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на ринку для бізнесу.
Максим Надтока,
залучений експерт