ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 21.01.2025

Підсумки 2024 року сегменту РДН ринку електричної енергії України

На початку 2024 року спостерігалася тенденція поступового зниження цін на ринку на добу наперед (РДН) об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. Після відносно високого рівня у січні, ціни знижувались протягом лютого та березня, досягнувши локального мінімуму в березні. Це було пов’язано з достатньою стабільністю енергетичної системи у цей період та відносно м’яким зимовим періодом.

Другий квартал характеризувався зміною тренду та поступовим зростанням цінових показників на РДН. Ключовими факторами зміни цін стало погіршення ситуації в енергосистемі через ураження генеруючих та розподільчих потужностей, а також перегляд та затвердження нових граничних цін (прайс-кепів*) продажу на ринку на добу наперед. Особливо помітним стало підвищення цін у травні та червні, коли відбулось суттєве зростання споживання. Саме у цей час і відбулось прийняття та зміна прайс-кепів.

Літні місяці 2024 року відзначилися найвищими ціновими показниками, з досягненням максимуму в липні. Продовження ударів по енергосистемі, значне навантаження через сильну спеку влітку, а також залучення додаткового імпорту електроенергії, сприяли збільшенню попиту та відповідно цін на ринку РДН. Відносна стабілізація цін почалась з останнього літнього місяця. У серпні, вперше з квітня 2024 року, було зафіксовано зниження середньозваженої ціни електроенергії на РДН. Після незначної стабілізації наприкінці серпня енергосистема зазнала нового масованого удару, що завадило продовженню тенденції відносної стабілізації ринку, тому у вересні спостерігалось незначне зниження, проте ціни залишались на високому рівні.

У жовтні ситуації в енергосистемі незначно покращилась, що впливало і на ринкові умови. Імпорт електричної енергії у цьому місяці продовжувався, хоча і суттєво знизився порівняно до попереднього місяця. Цьому сприяло завершення проведення планових ремонтів на українських АЕС та динаміка спотових цін у країнах Європи.

Поліпшення ринкових умов припинилось у листопаді після чергових атак на енергетичну інфраструктуру у другій половині місяця. Обмеження споживання знову були впроваджені, а початок зниження температурного режиму сприяв збільшенню попиту. Середньозважена місячна ціна РДН у листопаді залишилась майже на рівні жовтня знизившись менш ніж на 2%.

Грудень завершив рік приблизно на рівні липневого максимуму через  сезонне похолодання і збільшення споживання, підвищення спотових цін в Європі та все ще важкої ситуації в енергосистемі України. Загально, останній квартал року характеризувався відносною стабільністю високих цін з незначними коливаннями.

За підсумками року на ринку РДН спостерігався тренд зростання цін з найбільш помітною динамікою у другому кварталі.

 

Середньозважені ціни за місяць на ринку РДН ОЕС України у 2024 році

 

 

* – Price Cap Regulation (прайс-кеп) – цінові обмеження (гранично максимальна та мінімальна ціна електричної енергії), встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на ринку для бізнесу.

 

Максим Надтока,

залучений експерт

 

Замовити послугу можна тут